Vamos al mercado

Vamos al mercado

Teacher
Briseida C.
The lesson is past
#shopping #quantities

¿Cuánto cuestan las naranjas? En esta clase aprenderemos cómo preguntar precios y hablar de cantidades.
How much is for the oranges? In this lesson, we talk about prices and quantities

Ej:

¿Cuánto cuesta el melón? = How much is for the melon?

                            singular

¿Cuanto cuestan las naranjas?

                            plural

Discussion

Liz H. commented 1 week, 4 days ago
Hi Briseida, I'm so sorry but I have had to cancel tonight's class (which I was looking forward to) but I will be there on Wednesday. Sorry Tina too! Liz
Briseida C. commented 1 week, 4 days ago
Don´t worry Liz, see you Wednesday :D

Only registered users can post comments. Please, login.